Ylämaan jalokivikylässä 9.7 – 11.7.2027
pe 12-18, la ja su 10-18
Ylämaan kansainväliset jalokivi- ja mineraalimessut ovat saavuttaneet suuren suosion jalokivistä ja koruista kiinnostuneiden kävijöiden keskuudessa .
Messuilla on mahdollisuus tutustua jalokivien, korujen sekä tuhansien kivestä tehtyjen käyttö- ja taide-esineiden maailmaan. Kotimaisten koriste- ja käyttöesineiden sekä korujen ja mineraalien lisäksi myynnissä oli tuhansittain eri puolilta maailmaa messuille tuotuja maaperän aarteita. Messuilla voit nähdä ja ostaa myös kiven työstämiseen ja korujen valmistukseen liittyviä tarvikkeita; samoin meidän geologi ja gemmologit tunnistavat tuomiasi jalokiviä, koruja ja muita mineraaleja maksuttomasti, joten voit huoletta ottaa niitä mukaan Ylämaalle!
Lasten kestosuosikkikohteessa jalokiviaarteen etsintäpisteessä on aina aikamoinen vilske ja on suorastaan liikuttavaa nähdä lasten silmistä loistavaa aitojen kiviaarteiden löytämisen riemua.
Lisätiedot: Ylämaan jalokivimuseo
